Največje borze zlata: Kako se trguje in kaj določa borzno ceno zlata?
Zlato je že dolgo cenjena dobrina in je pogosto obravnavano kot varna naložba v nestanovitnih gospodarskih časih. Borzna cena zlata je odvisna od številnih dejavnikov in se oblikuje na svetovnih borzah, kjer poteka trgovanje z zlatom. V tem članku bomo raziskali, katere so največje borze zlata, kako se trguje z zlatom na borzah in kateri dejavniki vplivajo na borzno ceno zlata.
Največje borze zlata
Londonska borza plemenitih kovin (LBMA)
Londonska borza plemenitih kovin (London Bullion Market Association, LBMA) je ena najpomembnejših borz za trgovanje z zlatom. Londonski trg zlata je znan po svojem referenčnem cenenju, znanem kot “London Gold Fixing,” ki dvakrat dnevno določa ceno zlata. LBMA združuje glavne igralce na trgu plemenitih kovin, vključno z bankami, rudarji, rafinerijami in trgovci.
Newyorška borza (COMEX)
COMEX, del Newyorške borze (New York Mercantile Exchange, NYMEX), je ena največjih borz za trgovanje z zlatom in drugimi plemenitimi kovinami v ZDA. Na COMEX-u se trguje predvsem z zlatimi terminskimi pogodbami, ki omogočajo vlagateljem, da špekulirajo o prihodnjih cenah zlata ali se zaščitijo pred tveganji.
Šanghajska borza zlata (SGE)
Šanghajska borza zlata (Shanghai Gold Exchange, SGE) je največja borza za trgovanje z zlatom na Kitajskem in ena največjih na svetu. SGE ponuja trgovanje z zlatimi palicami in drugimi oblikami zlata. Zaradi velikega povpraševanja po zlatu na Kitajskem ima ta borza pomemben vpliv na svetovni trg zlata.
Züriška borza
Züriška borza, znana po trgovini z zlatom in drugimi plemenitimi kovinami, je pomemben center za trgovanje z zlatom v Evropi. Švica je znana po svojih rafinerijah, ki obdelujejo velik delež svetovne proizvodnje zlata, in Züriška borza je ključni del te infrastrukture.
Kako se trguje z zlatom na borzah?
Fizično zlato
Trgovanje s fizičnim zlatom vključuje nakup in prodajo zlatih palic, kovancev in drugih oblik zlata. Na borzah, kot so LBMA in SGE, se fizično zlato trguje med rudarji, rafinerijami, bankami in trgovci. Kupci prejmejo fizične zlate palice ali kovance, ki jih lahko hranijo v varovanih trezorjih ali pa jih prodajo naprej.
Terminske pogodbe
Terminske pogodbe so dogovori o nakupu ali prodaji določene količine zlata po določeni ceni na določen datum v prihodnosti. Na borzah, kot je COMEX, se trguje z zlatimi terminskimi pogodbami, ki vlagateljem omogočajo špekulacije ali zaščito pred cenovnimi spremembami zlata. Trgovanje s terminskimi pogodbami ne vključuje vedno fizične dostave zlata, saj se mnoge pogodbe zaključijo pred datumom izteka.
Opcije in ETF-ji
Poleg terminskih pogodb obstajajo tudi druge finančne instrumente za trgovanje z zlatom, kot so opcije in skladi, s katerimi se trguje na borzi (ETF-ji). Zlati ETF-ji omogočajo vlagateljem, da vlagajo v zlato brez fizičnega posedovanja kovine, medtem ko opcije ponujajo pravico, ne pa obveznosti, za nakup ali prodajo zlata po določeni ceni.
Kaj določa borzno ceno zlata?
Ponudba in povpraševanje
Kot pri vseh dobrinah tudi ceno zlata določata ponudba in povpraševanje. Povečano povpraševanje po zlatu ali zmanjšana ponudba lahko zviša ceno zlata, medtem ko lahko presežek ponudbe ali zmanjšano povpraševanje povzroči padec cene.
Geopolitični dogodki
Geopolitični dogodki, kot so politične napetosti, vojne in gospodarske krize, pogosto vplivajo na ceno zlata. V nestanovitnih časih vlagatelji pogosto iščejo varne naložbe, kot je zlato, kar povečuje povpraševanje in posledično ceno zlata.
Gospodarski kazalci
Makroekonomski dejavniki, kot so inflacija, obrestne mere in valutna nihanja, vplivajo na ceno zlata. Na primer, višja inflacija ali nižje obrestne mere običajno povečajo povpraševanje po zlatu kot zaščiti pred inflacijo in zmanjšajo stroške priložnosti za posedovanje zlata.
Centralne banke in finančne institucije
Odločitve centralnih bank in drugih finančnih institucij glede nakupa ali prodaje zlata imajo pomemben vpliv na trg. Centralne banke pogosto držijo zlato kot del svojih rezerv in lahko vplivajo na ceno z velikimi nakupi ali prodajami.
Trgovanje z zlatom na borzah je kompleksen proces, ki vključuje številne finančne instrumente in vplive. Največje borze zlata, kot so LBMA, COMEX, SGE in Züriška borza, igrajo ključno vlogo pri oblikovanju borzne cene zlata. Ceno zlata določajo različni dejavniki, vključno s ponudbo in povpraševanjem, geopolitičnimi dogodki, gospodarskimi kazalci in dejavnostjo centralnih bank. Razumevanje teh dejavnikov je ključno za uspešno vlaganje in trgovanje z zlatom.